
Ceny i koszty życia w Boliwii
Kalkulator budżetu podróży
Oblicz ile pieniędzy wydasz na wakacje w Boliwii. Przykładowy budżet dla każdego typu podróżującego - wydatki związane z jedzeniem, transportem, zwiedzaniem i noclegami.
Budżet backpackera
Podróż z plecakiem
od 21.99 EUR do 25.34 EUR
Budżet podróżnika został wyliczony na podstawie cen zakwaterowania oraz cen wyżywienia (restauracje i sklepy), komunikacji (transport publiczny i taksówki) i niektórych atrakcji turystycznych. Wartości mogą się różnić w zależności od miasta, sezonu turystycznego czy podczas dużych wydarzeń religijnych i publicznych. Aktualizacja 31 marca 2025.
Ile dziennie wydasz na podróż i zwiedzanie?
Podróżując i zwiedzając oszczędnie (hostele, tanie jedzenie), można zmieścić się w budżecie od 163 BOB (21.99 euro) do 188 BOB (25.34 euro). Z kolei, jeśli oczekujesz nieco wyższego standardu (hotel 3-gwiazdkowy, jedzenie w restauracjach), powinieneś się spodziewać wydatków od 425 BOB (57.42 euro) do 555 BOB (74.95 euro). Należy również wziąć pod uwagę, że jeśli podróżujesz sam, koszt może być nieco wyższy.
Ceny żywności - oblicz koszt pobytu
Kalkulator pozwala na szybkie i łatwe obliczenie ile średnio wydasz na zakup żywności w sklepach w Boliwii. Zaplanuj swoje dzienne, tygodniowe i miesięczne wydatki na jedzenie.
Zaznacz odpowiednią ilość dni, aby zobaczyć ile wyniosą wydatki na żywność w tym okresie. Wartości podane dla jednej osoby.
Produkty najtańsze
Tyle wydasz w ciągu 1 dnia.
od 3.53 EUR do 6.08 EUR
Produkty standard
Tyle wydasz w ciągu 1 dnia.
od 4.61 EUR do 9.01 EUR
Dane orientacyjne dla stolicy lub największego miasta. Uwzględniono zakup produktów spożywczych w lokalnych sklepach i marketach odpowiadający dziennym posiłkom zawierającym od 2200 do 2400 kcal. Aktualizacja 31 marca 2025.
Jaki jest średni dzienny koszt wyżywienia w Boliwii?
Robiąc zakupy produktów spożywczych w lokalnych sklepach i marketach, średni dzienny koszt wydatków na jedzenie wyniesie od 26.15 BOB (3.53 euro) do 45.03 BOB (6.08 euro) przy zakupie produktów najtańszych. Wybierając natomiast produkty nieco droższe zapłacimy od 34.14 BOB (4.61 euro) do 66.73 BOB (9.01 euro) dziennie. Kwoty te oparte są na dziennych posiłkach składających się z około 2200-2400 kcal i mogą się nieznacznie różnić w zależności od miasta.
Ostatnia modyfikacja budżetu i koszyka zakupów: 31 marca 2025
Kwoty budżetu i dziennych kosztów wyżywienia zawsze podawane są w przeliczeniu na jedną osobę i stanowią wyłącznie sugestię pomagającą zaplanować łączne koszty podróży.
Budżet został wyliczony na podstawie średnich cen zakwaterowania w poszczególnych kategoriach (hotele i hostele), kosztów wyżywienia (restauracje oraz zakupy w sklepach), cen transportu i niektórych atrakcji turystycznych.
BUDŻET BACKPACKERA
• nocleg w hostelu lub tanim hotelu,
• podróż komunikacją miejską,
• wyżywienie w tanich lokalnych restauracjach lub zakup żywności w lokalnych sklepach,
• niewielka ilość płatnych atrakcji turystycznych,
• podróżują dwie osoby (przy podróży w pojedynkę ceny mogą być wyższe - tylko jeśli korzystamy z pokoju hotelowego zamiast dormitory).
BUDŻET TURYSTY
• nocleg w hotelu 3* (przy niewielkiej ilości dostępnych obiektów średnia cen hoteli 3* i 4*),
• przejazdy taksówkami,
• wyżywienie w średniej klasy restauracjach oraz zakup żywności w sklepach,
• średnia ilość płatnych atrakcji turystycznych,
• podróżują dwie osoby (dzielą koszty noclegów i transportu).
WYDATKI NA ŻYWNOŚĆ
• dzienne posiłki zawierające od 2200 do 2400 kcal (dotyczy obu wariantów cenowych),
• zakupy produktów żywnościowych w lokalnych sklepach lub marketach (bez posiłków w restauracjach),
• wartość w przeliczeniu na jedną osobę uwzględniająca ceny dla stolicy lub największego miasta.
Ceny w Boliwii
Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny produktów i usług w Boliwii, które pozwolą określić, na jakie wydatki powinniśmy się przygotować, wybierając wakacje w tym kraju. Miasto La Paz.
Ceny w sklepach
Banany 1 kg | 1.22 EUR |
Biały ryż 1 kg | 1.00 EUR |
Bochenek świeżego białego chleba 0.5 kg | 1.02 EUR |
Butelka wina (średniej klasy) | 5.51 EUR |
Cebula 1 kg | 0.79 EUR |
Filet z kurczaka 1 kg | 3.74 EUR |
Jabłka 1 kg | 2.72 EUR |
Jajka 12 szt. | 1.46 EUR |
Mleko 1 l | 0.88 EUR |
Paczka papierosów Marlboro | 2.10 EUR |
Piwo importowane (butelka 0.33 l) | 2.66 EUR |
Piwo krajowe (butelka 0.5 l) | 1.79 EUR |
Pomarańcze 1 kg | 1.34 EUR |
Pomidory 1 kg | 0.95 EUR |
Sałata 1 główka | 0.77 EUR |
Ser produkcji lokalnej 1 kg | 5.23 EUR |
Whisky Johnnie Walker Red Label 0.7l | 14.50 EUR |
Woda (butelka 1.5 l) | 0.91 EUR |
Wołowina 1 kg (lub inne czerwone mięso) | 6.01 EUR |
Ziemniaki 1 kg | 0.93 EUR |
Ceny artykułów spożywczych i napojów w Boliwii
Wśród popularnych produktów spożywczych, które znajdziemy na sklepowych półkach w Boliwii, są między innymi banany, ryż, chleb, cebula, jajka, pomidory, ser, wołowina i ziemniaki. Ceny za kilogram tych produktów wahają się w granicach od 5.82 BOB (0.79 euro) za kilogram cebuli do 44.51 BOB (6.01 euro) za kilogram wołowiny. Cena białego ryżu wynosi 7.41 BOB (1 euro) za kilogram, natomiast bochenek świeżego białego chleba kosztuje 7.54 BOB (1.02 euro) za pół kilograma. Banany kosztują 9 BOB (1.22 euro) za kilogram, a jabłka 20.17 BOB (2.72 euro) za kilogram.
Woda dostępna w butelkach o pojemności 1.5 litra kosztuje 6.74 BOB (0.91 euro). Natomiast ceny produktów mlecznych w Boliwii kształtują się następująco: 1 litr mleka kosztuje około 6.54 BOB (0.88 euro), a 1 kilogram sera produkcji lokalnej to wydatek rzędu 38.7 BOB (5.23 euro). Filet z kurczaka, który jest częstym składnikiem dań mięsnych, kosztuje w granicach 27.67 BOB (3.74 euro) za kilogram. Jajka w ilości 12 sztuk to wydatek około 10.78 BOB (1.46 euro), a średnia cena pomidorów wynosi 7.02 BOB (0.95 euro) za kilogram.
Ceny w restauracjach
Cappuccino (zwykłe) | 2.39 EUR |
Coca-Cola lub Pepsi (butelka 0.33 l) | 0.92 EUR |
McZestaw w McDonalds (lub równoważny posiłek) | 6.08 EUR |
Piwo importowane (butelka 0.33 l) | 3.38 EUR |
Piwo krajowe (nalewane 0.5 l) | 2.03 EUR |
Posiłek dla 2 osób w średniej klasy restauracji (trzydaniowy) | 18.90 EUR |
Posiłek w niedrogiej restauracji | 2.70 EUR |
Woda (butelka 0.33 l) | 0.73 EUR |
Ile zapłacimy za niedrogi obiad restauracji?
Ceny w restauracjach w Boliwii są zróżnicowane i zależą od kilku czynników, takich jak rodzaj restauracji, lokalizacja czy pora dnia. Za przykład można podać, że Cappuccino kosztuje około 17.71 BOB (2.39 euro), a butelka Coca-Coli lub Pepsi o pojemności 0.33 litra to koszt 6.81 BOB (0.92 euro). W restauracji typu fast food takiej jak McDonald's za zestaw zapłacimy 45 BOB (6.08 euro), z kolei posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji wyniesie nas mniej więcej 140 BOB (18.9 euro). Oczywiście można znaleźć również niedrogie restauracje, w których posiłek kosztuje w granicach 20 BOB (2.7 euro).
Ceny transportu i komunikacji publicznej
Bilet miesięczny (cena normalna, bez zniżek) | 29.03 EUR |
Bilet w jedną stronę (transport lokalny) | 0.38 EUR |
Taksówka - 1 godz. postoju | 8.10 EUR |
Taksówka - opłata początkowa | 1.35 EUR |
Taksówka - opłata za 1 km | 1.62 EUR |
Ile kosztuje komunikacja miejska i taksówki?
Średni koszt przejazdu w jedną stronę środkami transportu lokalnego wynosi około 2.8 BOB (0.38 euro), natomiast koszt biletu miesięcznego na komunikację miejską to około 215 BOB (29.03 euro). Wybór taksówki wiąże się z opłatą wstępną w wysokości 10 BOB (1.35 euro) oraz opłatą za kilometr w wysokości 12 BOB (1.62 euro).
Ceny paliwa
Benzyna 1L | 0.50 EUR |
Olej napędowy 1L | 0.50 EUR |
Ceny paliwa w Boliwii
Średnie ceny paliw w Boliwii to 3.7 BOB (0.5 euro) za litr benzyny i 3.68 BOB (0.5 euro) za litr oleju napędowego.
Ceny rozrywek
Kino - bilet na film zagraniczny dla 1 osoby | 6.51 EUR |
Klub fitness - miesięczna opłata dla 1 osoby dorosłej | 41.01 EUR |
Kort tenisowy - wynajem na 1 godz. w weekend | 18.36 EUR |
Ceny wynajmu mieszkania
Mieszkanie poza centrum miasta (salon i 1 pokój) | 209 EUR |
Mieszkanie poza centrum miasta (salon i 3 pokoje) | 401 EUR |
Mieszkanie w centrum miasta (salon i 1 pokój) | 257 EUR |
Mieszkanie w centrum miasta (salon i 3 pokoje) | 437 EUR |
Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Boliwii?
Ceny wynajmu i zakupu mieszkań w Boliwii są zależne od lokalizacji. Cena wynajmu mieszkania poza centrum miasta z salonem i jednym pokojem to średnio 1547 BOB (209 euro) miesięcznie, a w centrum miasta to już wydatek rzędu 1905 BOB (257 euro) miesięcznie. Natomiast cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w centrum miasta wynosi 8871 BOB (1198 euro).
Ceny zakupu mieszkania
Cena metra kwadratowego mieszkania poza centrum miasta | 881 EUR |
Cena metra kwadratowego mieszkania w centrum miasta | 1 198 EUR |
Średnie wynagrodzenie
Średnia miesięczne wynagrodzenie (po opodatkowaniu) | 514 EUR |
Ceny noclegów w Boliwii
Zestawienie aktualnych cen noclegów w różnych miastach, od hoteli przyjaznych dla budżetu po noclegi wysokobudżetowe.
• Ceny produktów i usług w miejscowości La Paz. Ceny w poszczególnych miejscowościach mogą się różnić.
• Aktualizacja: najstarsze dane pobrano 03/2023, najnowsze 10/2024.
• Ceny obliczono na podstawie kilku źródeł m.in. Expedia.com, Booking.com, lokalne strony internetowe supermarketów, źródła własne, zgłoszenia od użytkowników. Nie gwarantujemy ich dokładności, jednakże staramy się, aby była wysoka.
• Jeśli zauważyłeś błąd, prosimy o zgłoszenie poprzez formularz.
