mozambik

Mozambik Przewodnik

Trek Zone
bom dia
(bohn dee-ah • język portugalski)
Przywitaj się
83°F
sobota
89°F
niedziela

Sezon • Uwagi

Czy październik i listopad do dobre miesiące na wizytę w Mozambiku?

10

październik

Średni sezon

11

listopad

Niski sezon

Wiza • Ograniczenia

Wymogi wizowe dla obywateli Hiszpanii odwiedzających Mozambik w celach turystycznych.

Wiza na granicy (także e-visa)

Wiza jest wymagana, ale istnieje możliwość otrzymania jej na wybranych przejściach granicznych (visa on arrival).

Dzienny budżet (1 os.)

Ile wydasz na noclegi, lokalny transport, zwiedzanie, posiłki?

Budżet backpackera
od 38 do 46 EUR

Budżet turysty
od 88 do 144 EUR

Czy wiesz, że...

Obszar Mozambiku to 309.5 tys. mi², co klasyfikuje kraj na pozycji numer 37 pod względem powierzchni na świecie.

Jak daleko?

1. Odległość oznacza długość ortodromy
2. Aby zmienić miasta do porównania, zmień w ustawieniach opcję Twój kraj

Odległość między lokalizacjami Maputo (MZ) i Madryt (ES) wynosi 5145 mil

Aby obliczyć odległość dzielącą twoją lokalizację i miasto Maputo kliknij tutaj

Maputo
Maputo
Beira
Chimoio
Matola
Nampula
Madryt
Madryt
Barcelona
Saragossa
Sewilla
Walencja
5145
mi

Porównanie krajów

Porównaj Mozambik do dowolnego kraju na świecie i zobacz, jakie występują między nimi różnice.

MozambikVSWybierz kraj
Porównaj
Wybierz kraj

Czas • Strefa

00:00

Bezpieczeństwo

Poziom bezpieczeństwa ogólnego w Mozambiku w skali od 1 (bezpiecznie) do 4 (niebezpiecznie).

2

Poziom 2 • Zachowaj zwiększoną ostrożność (plus ostrzeżenia regionalne).

Aktualizacja: 2 lip 2025

Nadchodzące święta

25 grudnia 2026• Dzień Rodziny

Waluty

Nowy metical mozambijski (MZN) - kurs w porównaniu do wybranych walut

1 MZN
Kurs
Inwersja
EUR
0.01402
71.30822
GBP
0.01168
85.63178
USD
0.01565
63.90999
Aktualizacja: 30 paź 2026

Przygotuj się do podróży

Wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów, biletów lotniczych, lub kupić ubezpieczenie zapewniające kompleksową ochronę podczas twojej następnej podróży.

Popularne miasta i atrakcje turystyczne

Od historycznych miast po malownicze zabytki i fascynujące miejsca - nie przegap tych atrakcji planując wizytę w Mozambiku

Mapa
•
Odległości
MileMaputoWyspa MozambikPark Narodowy BazarutoBeiraNampulaTeteMandimbaLichinga
Maputo-921344448865681827892
Wyspa Mozambik921-57851098482343387
Park Narodowy Bazaruto344578-137521404510583
Beira448510137-437267382452
Nampula86598521437-384247297
Tete681482404267384-186226
Mandimba827343510382247186-78
Lichinga89238758345229722678-

Historia Mozambiku w pigułce

Zobacz najważniejsze wydarzenia w dziejach kraju, które kształtowały jego losy na przestrzeni wieków

Praktyczne informacje dla podróżujących

  • Budżet
  • Waluta
  • Szczepienia
  • Wiza
  • Elektryczność

Oblicz ile wydasz na podróż lub wakacje, wydatki związane z pobytem w innym kraju

Więcej

Budżet backpackera

Dzienny budżet dla jednej osoby przy założeniu, że podróżują dwie osoby w standardzie zbliżonym do 1 gwiazdki (hostele, komunikacja publiczna). Przy podróży w pojedynkę koszt może być nieco wyższy (pokój hotelowy) lub taki sam (nocleg dormitory).

od 38 do 46 EUR

Budżet turysty

Dzienny budżet dla jednej osoby przy założeniu, że podróżują dwie osoby (dzielą koszty pokoju hotelowego, taksówek itd.) w standardzie zbliżonym do 3 gwiazdek. Koszty dla osoby podróżującej samodzielnie będą wyższe.

od 88 do 144 EUR

Więcej o kosztach podróży i cenach w Mozambiku dowiesz się na stronie Ceny

Waluta

Więcej

Nowy metical mozambijski (MZN)

EUR
  • EUR
  • MZN
  • PLN
  • USD
MZN
  • EUR
  • MZN
  • PLN
  • USD
 = 
Kursy walut dostarcza Open Exchange Rates. Ostatnia aktualizacja: 30 październik 2026
Nowy metical mozambijskiNowy metical mozambijskiNowy metical mozambijskiNowy metical mozambijski

Szczepienia

Więcej

Dla wszystkich podróżnych

Warto być na bieżąco ze szczepieniami rutynowymi podczas każdej podróży. Niektóre szczepienia mogą być również wymagane w Mozambiku.

Szczepienia rutynowe

Przed każdą podróżą warto upewnić się, czy jesteśmy na bieżąco ze szczepieniami zaliczanymi do rutynowych. Są to m.in. sczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce, błonicy, tężcowi, krztuścowi, ospie wietrznej, polio oraz przeciw grypie.
Profilaktyka
  • Zaszczep się
  • Dbaj o higienę rąk i najbliższego otoczenia

Dla większości podróżnych

Zadbaj o poniższe szczepienia i leki, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia chorób w kraju, który odwiedzasz.

Wzw A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba układu pokarmowego, wywoływana przez wirusa zapalenia wątroby typu A i jest ściśle związana z brakiem odpowiedniej higieny.Może przebiegać bezobjawowo, ze średnim nasileniem albo mieć przebieg bardzo ciężki.
Profilaktyka
  • Zaszczep się
  • Unikaj niepewnej żywności

Malaria

Malaria jest groźną dla życia chorobą pasożytniczą przenoszoną przez komary.
Profilaktyka
  • Weź leki przeciwmalaryczne
  • Zapobiegaj ukąszeniom owadów (repelenty, moskitiera)
Względne ryzyko zarażenie w Mozambiku

Umiarkowane

Obszar występowania

Na terenie całego kraju

Dur brzuszny

Dur brzuszny jest ostrą układową chorobą zakaźną, wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego Salmonella typhi. Źródłem zakażenia może być m.in. brudna woda, surowe owoce, warzywa, produkty mleczne, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki bakterii.
Profilaktyka
  • Zaszczep się
  • Unikaj niepewnej żywności

Dla wybranych podróżnych

Szczepienia i leki, które mogą być zalecane w określonych warunkach, w zależności od miejsca, w którym będziesz przebywać, długości pobytu oraz jego charakteru.

Cholera

Cholera jest chorobą przewodu pokarmowego wywoływaną przez bakterię Vibrio cholerae.Do zakażenia najczęściej dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę, a także przez żywność (przede wszystkim owoce, owoce morza). Rzadziej przez styczność z osobą chorą i jej otoczeniem.
Profilaktyka
  • Unikaj niepewnej żywności
  • Dbaj o higienę rąk i najbliższego otoczenia

Wzw B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba, wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu B. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt skaleczonej skóry lub błon śluzowych z zarażoną wirusem krwią lub innymi wydzielinami (np. podczas kontaktu seksualnego, poprzez skażone igły czy na skutek zabiegów medycznych).
Profilaktyka
  • Zaszczep się
  • Unikaj kontaktu z krwią i płynami ustrojowymi
  • Unikaj niesterylnego sprzętu medycznego lub kosmetycznego

Wścieklizna

Wścieklizna jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu, wywoływaną przez neurotropowe wirusy z rodziny rabdowirusów. Do zakażenia najczęściej prowadzi pokąsanie przez chore zwierzę bądź inny kontakt jego śliny z błonami śluzowymi, spojówkami lub uszkodzoną skórą człowieka.
Profilaktyka
  • Zaszczep się
  • Unikaj dziwnie zachowujących się zwierząt

Żółta gorączka

Żółta gorączka jest ostrą chorobą wirusową, przenoszoną przez zakażone wirusem komary.
Profilaktyka
  • Zaszczep się
  • Zapobiegaj ukąszeniom owadów (repelenty, moskitiera)
Wymogi dotyczące szczepienia

Wymagane dla podróżnych w wieku ≥ 9 miesięcy, w przypadku podróży z kraju, w którym istnieje ryzyko transmisji, również tranzyt > 12 godzin na lotnisku znajdującym się w kraju, w którym istnieje ryzyko transmisji. Wymóg obejmuje również Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Somalię i Tanzanię. Wykluczone kraje: Argentyna, Gujana Francuska, Paragwaj i Sudan Południowy.

Niniejszy dział ma charakter informacyjny i nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych ze szczepieniami. Na podstawie Centers for Disease Control and Prevention

Z wizą czy bez wizy?

Wymogi wizowe dla obywateli

Hiszpanii
  • Hiszpanii
  • Więcej

odwiedzających flagMozambik w celach turystycznych

Aktualizacja 2 marca 2023. Na podstawie Visa requirements for Spanish citizens
Wiza na granicy (także e-visa)

Wiza jest wymagana, ale istnieje możliwość otrzymania jej na wybranych przejściach granicznych (visa on arrival).

  • Allowed stay: 30 days

Elektryczność

220V (50 Hz)

W Mozambiku występuje napięcie sieciowe o wartości 220V i częstotliwości 50 Hz oraz gniazda typu C, F, M

Kliknij na ikonę gniazda, aby zobaczyć więcej informacji
socket CTyp C
socket FTyp F
socket MTyp M

Mozambik w liczbach

Podstawowe dane statystyczne dotyczące społeczno-gospodarczych aspektów kraju

Populacja

46 / 231
Ranking
31 255 435
Afrykańczycy 99.66% (Makhuwa, Tsonga, Lomwe, Sena i inni)

Powierzchnia

37 / 230
Ranking
309.5 tys. mi²
To w przybliżeniu 158% powierzchni Hiszpanii.

Długość życia

193 / 196
Ranking
56.5
Średnia długość życia wyrażona w latach.mężczyźni 55.1kobiety 57.9

Średnia wieku

9 / 157
Ranking
17
Średni wiek populacji wyrażony w latach.mężczyźni 16.3kobiety 17.6

Przyrost naturalny

16 / 172
Ranking
2.58%
Różnica między liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów. Wartość ujemna oznacza ubytek naturalny.

Alfabetyzacja

112 / 131
Ranking
60.7%
Umiejętność czytania, pisania i liczenia.mężczyźni 72.6%kobiety 50.3%

PKB

190 / 194
Ranking
1 297 INT$
Produkt krajowy brutto według parytetu siły nabywczej na mieszkańca. INT $ jest oparty na parytecie siły nabywczej w walutach i międzynarodowych średnich cenach towarów i wykorzystywany porównania poziomów życia w krajach na całym świecie.
Źródło: World Bank WDI i CIA World Factbook Porównanie krajów

Gdzie dalej? Zobacz country icon Eswatini - kraj w sąsiedztwie, który warto odwiedzić lub skorzystaj z wyszukiwarki miejsc