sudan

Sudan Przewodnik

Ze względu na niestabilną sytuację oraz bardzo duży poziom zagrożenia ogólnego wizyta w Sudanie może być niebezpieczna. Więcej o bezpieczeństwie
Trek Zone
assalam aleikum
(as-sa-laa-mu 'a-lay-kum • język arabski)
Przywitaj się
99°F
sobota
101°F
niedziela

Sezon • Uwagi

Czy październik i listopad do dobre miesiące na wizytę w Sudanie?

10

październik

Średni sezon

11

listopad

Wysoki sezon

Wiza turystyczna

Wymogi wizowe dla obywateli Polski odwiedzających Sudan w celach turystycznych.

Wiza wymagana

Wiza jest wymagana, należy ją uzyskać w ambasadzie lub odpowiedniej placówce konsularnej danego kraju.

Czy wiesz, że...

Sudan posiada więcej piramid niż jakikolwiek inny kraj. Na jego terytorium znajdują się około 223 piramidy, zlokalizowane w miastach Al Kurru, Nuri, Gebel Barkal i Meroe. Mają strome boki i wysokość od 66 ft do 98 ft. Dla porównania liczba piramid w Egipcie wynosi około 110.

Jak daleko?

1. Odległość oznacza długość ortodromy
2. Aby zmienić miasta do porównania, zmień w ustawieniach opcję Twój kraj

Odległość między lokalizacjami Chartum (SD) i Warszawa (PL) wynosi 2609 mil

Aby obliczyć odległość dzielącą twoją lokalizację i miasto Chartum kliknij tutaj

Chartum
Chartum
Chartum Północny
Omdurman
Warszawa
Warszawa
Kraków
Łódź
Poznań
Wrocław
2609
mi

Porównanie krajów

Porównaj Sudan do dowolnego kraju na świecie i zobacz, jakie występują między nimi różnice.

SudanVSWybierz kraj
Porównaj
Wybierz kraj

Czas • Strefa

00:00

Bezpieczeństwo

Poziom bezpieczeństwa ogólnego w Sudanie w skali od 1 (bezpiecznie) do 4 (niebezpiecznie).

4

Poziom 4 • Nie jedź - podróż niebezpieczna.

Aktualizacja: 2 lip 2025

Waluty

Funt sudański (SDG) - kurs w porównaniu do wybranych walut

100 SDG
Kurs
Inwersja
EUR
0.149
67113
GBP
0.12408
80594
PLN
0.65598
15244
USD
0.16625
60150
Aktualizacja: 30 paź 2026

Przygotuj się do podróży

Wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów, biletów lotniczych, lub kupić ubezpieczenie zapewniające kompleksową ochronę podczas twojej następnej podróży.

Popularne miasta i atrakcje turystyczne

Od historycznych miast po malownicze zabytki i fascynujące miejsca - nie przegap tych atrakcji planując wizytę w Sudanie

Mapa
•
Odległości
MileChartumPort SudanMeroeAtbaraAd-DamazinWad MadaniSannarMarawi
Chartum-414122173290105158205
Port Sudan414-293250573432483361
Meroe122293-54358174234166
Atbara17325054-409227287152
Ad-Damazin290573358409-191132492
Wad Madani105432174227191-61302
Sannar15848323428713261-361
Marawi205361166152492302361-

Najlepsze sposoby na poznanie Sudanu

  • Kuchnia
  • Zwierzęta

Sudan w liczbach

Podstawowe dane statystyczne dotyczące społeczno-gospodarczych aspektów kraju

Populacja

34 / 231
Ranking
43 849 260
Sudańscy Arabowie (około 70%), Fur, Beja, Nuba, Fallata

Powierzchnia

17 / 230
Ranking
728.2 tys. mi²
To w przybliżeniu 603% powierzchni Polski.

Długość życia

161 / 196
Ranking
66.8
Średnia długość życia wyrażona w latach.mężczyźni 64.6kobiety 69.1

Średnia wieku

14 / 157
Ranking
18.3
Średni wiek populacji wyrażony w latach.mężczyźni 18.1kobiety 18.5

Przyrost naturalny

17 / 172
Ranking
2.55%
Różnica między liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów. Wartość ujemna oznacza ubytek naturalny.

Alfabetyzacja

112 / 131
Ranking
60.7%
Umiejętność czytania, pisania i liczenia.mężczyźni 65.4%kobiety 56.1%

PKB

153 / 194
Ranking
4 244 INT$
Produkt krajowy brutto według parytetu siły nabywczej na mieszkańca. INT $ jest oparty na parytecie siły nabywczej w walutach i międzynarodowych średnich cenach towarów i wykorzystywany porównania poziomów życia w krajach na całym świecie.
Źródło: World Bank WDI i CIA World Factbook Porównanie krajów

Gdzie dalej? Zobacz country icon Erytreę - kraj w sąsiedztwie, który warto odwiedzić lub skorzystaj z wyszukiwarki miejsc